DOBRE RADY

 

 • Staraj się wyrobić w dziecku pozytywny stosunek do przedszkola. Dużo rozmawiaj z dzieckiem o przedszkolu, poinformuj o tym, co będzie mogło  tam robić, ale pamiętaj, żeby nie idealizować obrazu przedszkola, tylko przedstawić go w sposób realny.
   
 • Okazuj radość z tego powodu, że dziecko idzie do przedszkola. Dziecko doskonale potrafi rozpoznać Twoje wątpliwości i niepokoje. Jeśli będziesz je okazywać w obecności dziecka, przekażesz mu własne lęki.
   
 • Zadbaj o to, by dziecko uczyło się samodzielności. Umiejętność samodzielnego jedzenia, ubierania się, mycia rąk i zębów czy korzystania z toalety na pewno okaże się przydatna w życiu Waszego Przedszkolaka. Dlatego nie wyręczaj go, ale chwal za każde podjęcie próby wykonania tych czynności.
   
 • Pozwól zabrać swojemu dziecku ulubioną maskotkę, przytulankę lub zabawkę. Pomoże ona rozstać się z mamą czy tatą i będzie stanowić kawałek domu.
   
 • Pomóż dziecku rozebrać się w szatni, przypomnij jak wygląda jego ubranie i jaki znaczek posiada jego szafeczka. Pamiętaj o krótkim pożegnaniu. Nie powinno odbywać się ono w atmosferze pośpiechu. Powinno być czułym, lecz stanowczym gestem: uśmiech, buziak pa-pa.
 • Nie obiecuj dziecku nagrody za to, że pójdzie do przedszkola. Nie zabieraj dziecka z powrotem do domu, gdy płacze przy rozstaniu. Gdy raz ulegniesz, potem będzie jeszcze trudniej, a dziecko będzie oczekiwało, że następnym razem również łzami wymusi kolejny powrót do domu.
   
 • Jeśli trudno jest Ci się rozstać z dzieckiem, przez pierwsze dni poproś drugiego rodzica o przyprowadzanie dziecka do przedszkola.
   
 • Stopniowo wydłużaj czas pobytu dziecka w przedszkolu. Przez pierwsze kilka dni odbieraj dziecko po 4-5 godzinach, ponieważ ma ono inne poczucie czasu i czas przebywania poza domem wydaje mu się dłuższy niż jest w rzeczywistości.
   
 • Odbieraj dziecko z przedszkola o ustalonej wspólnie porze. Zawsze dotrzymuj słowa – dzięki temu dziecko będzie miało poczucie bezpieczeństwa.
   
 • Spędzaj z dzieckiem więcej czasu niż normalnie. Okazuj mu miłość oraz czułość. Zabaw się z nim w ulubioną grę, pograj razem w piłkę, poczytaj książkę. Nie pytaj: „Jak minął Ci dzień w przedszkolu?”, „Dużo płakałeś?”, „Co jadłeś?”. Zapytaj raczej: „W co się bawiłeś?”, „Jak nazywa się Twój kolega?”. Jeśli dziecko nie ma ochoty opowiadać o przedszkolu, nie zmuszaj go..
   
 • Nie porównuj zachowań dziecka z reakcjami kolegów z grupy czy rodzeństwa.
   
 • U każdego dziecka inaczej przebiega proces adaptacji do przedszkola Chwal dziecko za najmniejsze dokonania, zarówno związane z życiem domowym jak i przedszkolnym.
   
 • Podejmij współpracę z nauczycielem. Zasadą jej działania powinno być wzajemne zaufanie. Zgłaszaj się do nauczyciela ze swoimi rozterkami czy pytaniami odnośnie funkcjonowania dziecka.

 

Adaptacja jest naprawę ważnym w życiu procesem. Dziecko stara się bowiem

Ograniczyć swoją zależność od rodziców i nawiązać kontakt w innym środowisku –

grupie przedszkolnej. Daj mu więc tyle czasu, ile potrzebuje, aby osiągnąć ten istotny punkt rozwoju każdego człowieka. Mamy nadzieję, że rady które Państwu przekazaliśmy pomogą Waszym Dzieciom w łatwiejszym wejściu w nowy etap życia!  

              Życzymy Wam Rodzice dużo cierpliwości i odwagi, a dzieciom samych radosnych chwil w naszym przedszkolu.

 

KILKA INFORMACJI ORGANIZACYJNYCH :

 1. Przedszkole czynne 0d 6.30-16.30
 2. Grupa starsza przychodzi do przedszkola do godziny 8
 3. Grupa młodsza przychodzi od godziny 8.00- 8.30

 

WYDAWANIE POSIŁKÓW:

8.30 – 9.00 śniadanie gr młodsza

9.00-9.30 – śniadanie gr starsza

11.00-11.30 – II śniadanie gr młodsza

11.30-12.00 – II śniadanie grupa starsza

13.00-13.30- obiad grupa młodsza

13.30-14.00- obiad grupa starsza

 

Rodzice, którzy przyprowadzają dzieci w godzinach  wczesnoporannych i odbierają przed zamknięciem przedszkola proszeni są o informację indywidualną w kontakcie z wychowawcą

Projekt Kuźnia Dostępnych Stron współfinansowany ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji